آزمون تست هوش ( شماره 2 )

7 تیر 1391
25
17
8
33 نفر


نام آزمون : آزمون ریون

 

مدت زمان: 40 دقیقه

 

تعداد سوالات: 39  سوال

 

نحوه اجرای آزمون:

1- در تمام مدت اجرای آزمون باید به اینترنت متصل باشید.

 

2- بر روی دکمه شروع کلیک نمایید

 

3- برای هر سوال شکل صحیح جای خالی را از میان پاسخ ها انتخاب نمایید.

 

4- برای شروع آزمون کمی بردبار باشید.

 

نکاتی درباره سنجش هوش:

ضریب هوشی یا بهره هوشی، (IQ) عددی است با میانگین ۱۰۰ و واریانس ۱۵ می باشد. از اینرو در رده بندی و تقسیم هوش, به صورت متوسط حدود ۷۰٪ از مردم دارای هوش میانگین, ۱۲٪ هوش بالاتر از میانگین, ۲٪ درصد خیلی باهوش و ۱٪ افراد نابغه را تشکیل می دهند. همین روند در مورد افراد کم هوش, عقب مانده ذهنی و… در جهت دیگر برقرار است.

 


 


ورود به "آزمون سنجش هوش (2)"

آزمون تست هوش ( شماره 1 )

7 تیر 1391
13
8
5
18 نفر

نام آزمون : آزمون ریون

 

 

 

مدت زمان: 40 دقیقه

 

 

 

تعداد سوالات: 39  سوال

 

 

 

نحوه اجرای آزمون:

 

 

1- در تمام مدت اجرای آزمون باید به اینترنت متصل باشید.

 

 

 

2- زبان مورد نظر را انتخاب نمایید

 

 

 

3- بر روی دکمه شروع کلیک نمایید

 

 

 

4- برای هر سوال شکل صحیح جای خالی را از میان پاسخ ها انتخاب نمایید.

 

 

 

5- برای شروع آزمون کمی بردبار باشید.

 


 

نکاتی درباره سنجش هوش:

 

 

ضریب هوشی یا بهره هوشی، (IQ) عددی است با میانگین ۱۰۰ و واریانس ۱۵ می باشد. از اینرو در رده بندی و تقسیم هوش, به صورت متوسط حدود ۷۰٪ از مردم دارای هوش میانگین, ۱۲٪ هوش بالاتر از میانگین, ۲٪ درصد خیلی باهوش و ۱٪ افراد نابغه را تشکیل می دهند. همین روند در مورد افراد کم هوش, عقب مانده ذهنی و… در جهت دیگر برقرار است.

 


 

ورود به "آزمون سنجش هوش (1)"

24 تست روانشناسی برای کشف ویژگی های شخصیتی افراد

7 تیر 1391
17
17
0
17 نفر

 

در این نوشته تعدادی آزمون روانشناختی برای شناخت بهتر خویش به صورت پرونده فلش درج شده است. برای استفاده از آزمون های بسته به سرعت اینترنت خود کمی بردبار باشید!

- نکته: ناگفته نماند که روایی این آزمون ها مانند آزمونهای تخصصی مورد استفاده روانشناسان چندان قطعی نیست. پس می توانید به این آزمون ها اعتماد نداشته باشید!.
ما بسیار خوشحال می شویم نتایج بدست آمده از هر آزمون را در قسمت دیدگاه ها با ذکر نام آزمون برای ما ارسال کنید.

 


ورود به تست

نياز به آزمون هاي روانشناسي

7 تیر 1391
2
1
1
3 نفر

 

دکتر وحید صادقیدکتر وحید صادقی

متخصص روان شناسی سلامت از دانشگاه تهران

مسوول واحد روان سنجی مرکز فوق تخصصی سلامت و ارتقاء عملکرد آتیه

 

آزمون هاي روان شناسي و نياز دانش آموزان به آنها

 

شناخت ویژگی های کودکان، نوجوانان و جوانان و تفاوت آنان در سنین مختلف رشد و دوره های مختلف تحصیلی، مهم ترین وظیفه و نقشی است که صاحب نظران تعلیم و تربیت از معلمان و سایر کارکنان مدارس و در موارد زیادی از خانواده ها انتظار دارند؛ زیرا دانش آموزان محور اصلی تعلیم و تربیت هستند و عناصر و ارکان دیگر آموزش و پرورش در خدمت رشد و تربیت آنان می باشند.

 

از این رو ضرورت دارد والدین و کارکنان مدارس از طریق به کار بردن روش ها و فنون و ابزار مختلف به شناخت ویژگی های جسمی، عاطفی، روانی، اخلاقی و اجتماعی هر یک از کودکان و نوجوانان و جوانان آشنایی کامل پیدا کنند.

 

در چند دهه گذشته، استفاده از آزمون‌هاي روان‌سنجي به منظور بررسي و سنجش وجوه مختلف در حال افزايش بوده است. هدف از اجراي آزمون‌هاي روان‌سنجي، توصيف دقيق توانمندي‌ها، ويژگي‌ها و همچنين يكسري از مشكلات و نقايصي مي‌باشد كه با روش‌هاي ديگر قابل ارزيابي نيستند. در واقع هدف اصلي، دستيابي به تصوير جامعي از فرد مي‌باشد كه هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف فردي را در بر مي‌گيرند. سپس به منظور افزايش نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف، در مرحله بعد لازم است تا با توجه به نتايج آزمون‌ها، راهكارها و دستورالعمل‌هايي براي فرد ارائه گردند. در 30 سال گذشته، سنجش به كمك كامپيوتر به طور تصاعدي افزايش يافته است و نتايج حاصله حاكي از سودمندي بيشتر اين روش نسبت به روش سنتي اجراي قلم كاغذي آزمون مي‌باشند. آزمون‌هاي كامپيوتري نسبت به آزمون‌هاي قلم / كاغذي چندين مزيت آشكار و علني دارند. اول اينكه، دستورالعمل‌ها و همچنين حفظ محدوديت زماني لازم، به دليل خودكار بودن آزمون از استاندارد بالاتري برخوردار است. دوم اينكه، با افزايش در سرعت و رفع خطاهاي ناخواسته معمول انساني، نمرات دقيق‌تري مي‌توانند حاصل گردند و علاوه بر اين در زمان نيز صرفه‌جويي مي‌گردد. سوم اينكه، نمرات فرد به آساني و به صورت خودكار به داده‌هاي آزمون اضافه مي‌گردند و به راحتي قابل مقايسه با نمرات نمونه افراد نرمال مي‌باشند. در واقع، با اجراي كامپيوتري آزمون‌هاي روان‌سنجي، امكان ارزيابي جامع‌تر و در زمان كمتر ميسر مي‌شود و بنابراين در هزينه‌هاي مربوط به مراجع نيز صرفه‌جويي مي‌گردد.

 

گروه آتيه در راستاي اهداف خود در زمينه آرامش، توانمندي، يادگيري و هوشمندي، براي اولين بار در ايران، مجموعه‌اي بي‌نظير از آزمون‌هاي معتبر بين‌المللي را عرضه مي‌دارد كه در سراسر دنيا در حال اجرا مي‌باشند.

 

 نیاز به آزمون‌هاي روان شناسي در تصمیم گیری ، انتخاب و بکار گیری راه حلهای مناسب در زندگی بر کسی پوشیده نیست. خصوصا در سنینی که فرد ناچار به انجام انتخابهای مهمی است. مسلما چنین آزمون‌هايي کمک شایان توجهی در اقدامات درست و مناسب او خواهد داشت و از خطا رفتن راهها و تصمیمات انتخابی جلوگیری خواهد نمود. بیشتر عدم موفقیتها ، شکست و در نیمه راه ماندنها ، ناشی از عدم داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوع و انجام انتخابهای نادرست است. از اینرو چنانچه انجام آزمون‌ در زمینه‌های مختلف مثل مشاوره ازدواج ، مشاوره در شرایط بحرانی ، مشاوره شغلی و غیره اهمیت دارد در زمینه تحصیلی نیز حائز اهمیت فراوان است.

 

 

 

 

 

 

 

ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي برای دانش آموزان

 

آزمون‌هاي روان شناسي به دانش آموزان کمک می‌کند ویژگیها و استعدادهای خود را بهتر بشناسند و به شرایط و خصوصیاتی که یا توجهی به آنها نداشته‌اند و یا میزان توجه به آنها کمتر بوده است با دقت بیشتری نگاه کنند. علاوه بر این اطلاعات آنها را در زمینه‌های مختلف تحصیلی بالاتر بوده و در صورت وجود نواقصی در عملکردشان آنها را شناسایی کرده و راه حلهایی برای رفع نواقص ارائه می‌کند. به این ترتیب دانش آموزان می‌توانند عملکرد بهتری نسبت به قبل در زمینه درسی داشته باشند انتخابهای مفیدی انجام دهند و اشکالات احتمالی را رفع نمایند.


 

ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي برای والدین

 

در امر تحصیل فرزندان ، خانواده و والدین نقش بسزایی دارند. بطوریکه عامل خانواده از عوامل مهم در زمینه پیشرفت تحصیلی دانش آموز یا وقوع افت تحصیلی است. انگیزه‌ها و علایق تحصیلی دانش آموز در خانواده شکل می‌گیرد و به آن جهت داده می‌شود و مسیری برای هدایت آن فراهم می‌شود. خانواده سرعت دانش آموز را در رسیدن به اهداف تحصیلی تنظیم می‌کند. خانواده‌های بدون انگیزه ، بدون اطلاع و غیر فعال موجب کاهش سرعت دانش آموزان بااستعداد می‌شوند. از اینرو لازم به نظر می‌رسد والدین و بطور کلی خانواده نیز اطلاعات کافی از ویژگیها و استعدادهای فرزندان خود کسب نمایند، اطلاعات بیشتری در زمینه‌های تحصیلی کسب کنند و کمکها و یاریهای مفیدی برای فرزندان دانش آموز خود فراهم کنند.


 

ü     ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي در زمینه انتخاب رشته و مشاغل

 

گاه انتخابهایی که دانش آموزان در زمینه رشته‌ها و مشاغل انجام می‌دهند عاری از هر گونه دلیل منطقی و اطلاعات مناسب است. معیارهایی که دانش آموزان در چنین مواردی برای انتخابهای خود برمی‌گزینند ملاکهایی کاذب و نامناسب است. مثل انتخاب رشته ریاضی فیزیک به خاطر وجهه اجتماعی آن ، یا به خاطر چشم هم چشمی و یا به خاطر دنباله روی از یک دوست و یا همراه با او بودن در طول تحصیل. چنین انتخابهایی به احتمال بیشتری محکوم به شکست خواهند بود. شکست یا در مرحله سالهای دبیرستان به صورت کاهش در نمرات ، عدم موفقیت در کنکور و در سنین بالاتر در انتخاب رشته در زمینه انتخاب رشته تحصیلی. مشاوره از آن جهت ضرورت می‌یابد که اهمیت چنین انتخابهایی به دانش آموز گوشزد شود تا او ملاکهای مناسبی برای تصمیمهای خود اتخاذ کند و از احتمال شکست خود در آینده پیشگیری نماید.


 

ü      ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي در زمینه جلوگیری از افت تحصیلی

 

برخی از دانش آموزان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند بیشتر در معرض افت تحصیلی هستند و برخی از آنها افتان و خیزان تجربه هایی از افت تحصیلی داشته‌اند. برخی از علل افت تحصیلی این دانش آموزان به عوامل بیرونی مثل خانواده ، مدرسه و ... مربوط می‌شود. و برخی از علل ، علل فردی هستند مثل انگیزه خود دانش آموز ، روشهای مطالعه و برنامه ریزی، علایق و استعدادها و غیره. آزمون‌هاي روان شناسي برای این دسته از دانش آموزان اهمیت بسزایی دارد. در جریان آزمون‌هاي روان شناسي به این دانش آموزان کمک می‌شود علت افتها و شکستهای خود را بشناسند و با راهکارهایی آشنا شوند که به آنها در رفع آن علتها و یا کاهش تاثیر آنها در مسائل تحصیلیشان کمک می‌کنند. انجام چنین آزمون‌هاي روان شناسي می‌تواند با احیای نیروهای بالقوه فرد او را در تمام مسیر تحصیلی‌اش همراهی کند.

 

 

 

 

ü      ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي برای تشخیص و هدایت دانش آموزان استثنایی

 

درصد کمی از دانش آموزان در گروه دانش آموزان استثنائی قرار دارند. از لحاظ علمی دانش آموزان استثنایی شامل دانش آموزانی می‌باشند که معلولیتهایی در زمینه‌های مختلف جسمی مثل شنوایی ، بینایی و یا هوشی دارند. لزوم آزمون‌هاي روان شناسي برای این دسته از دانش آموزان نیز به وفور احساس می‌شود. به این دلیل که آنها و خانواده‌های آنها نیازمند اطلاعات بیشتری در ارتباط با آینده تحصیلی و شغلی آنها هستند. در مورد این دسته از دانش آموزان نیز با بررسی تواناییهای آنها در مورد شغل و تحصیلات آنها تصمیماتی اتخاذ می‌شود. چنین دانش آموزانی با توجه به ضرورت اینکه زودتر از بقیه دانش آموزان باید حرفه و مهارتی را بیاموزند احتیاج مبرمی به آزمون‌هاي روان شناسي دارند.

 

ü     

ضرورت آزمون‌هاي روان شناسي برای دانش آموزان تیز هوش و نابغه

 

این دسته از دانش آموزان ، قشر پرنیرو و قابل توجهی برای دست اندرکاران تعلیم و تربیت و جامعه هستند. سرمایه گذاری و استفاده از انواع آزمون‌هاي روان شناسي در کنار سایر امکاناتی که برای آنها در مدارس ویژه فراهم می‌آید ضرورت دارد. از دست رفتن چنین نیروهایی به خاطر انتخابها و تصمیمات نادرست زیانهای قابل توجهی به بار خواهد آورد

 

 

 

اندازه گيري هوش

7 تیر 1391
4
4
0
4 نفر


هوش يك ويژگي اساسي است كه تفاوت‌هاي فردي را بين انسان‌ها موجب مي‌شود و از ديرباز مورد توجه بوده است. به اعتقاد روانشناسان، هوش كيفيتي است كه سبب موفقيت تحصيلي، شغلي و به طور كلي پيشرفت در بيشتر موقعيت‌هاي زندگي مي‌شود. آيا هوش را مي توان مورد اندازه گيري قرار داد؟

در زمينه اندازه گيري هوش بايد عرض كنم كه آزمون های هوشی وكسلر از جمله رايج‌ترين آزمون‌هاي هوش در سراسر دنيا می باشند كه بر حسب سن آزمودني،  ما 3 دسته آزمون و آنهم جديدترين ورژن هاي آزمون هوشي وكسلر را در گروه آتيه داريم. ويژگي‌هاي منحصر  به فرد اين آزمون ها منجر به كاربرد وسيع آنها شده‌اند كه از آن جمله به دست آوردن ضريب هوشي افراد در حوزه‌هاي مختلف (عملي ـ كلامي ـ كلي) می باشد. بنابراين با اجراي آزمون وكسلر سه نوع هوش به دست مي‌آيد. هوشبهر كلامي، هوشبهر عملي و هوشبهر كلي.

  • هوشبهر كلامي توانايي فرد در مهارت‌هاي كلامي نشان مي‌دهد.
  • هوشبهر عملي توانايي آزمودني را در امور عيني و محسوس و فعاليت‌هاي عملي نشان مي‌دهد.
  • هوشبهر كلي توانايي‌هاي كلي شخص را تعيين مي‌كند.


اين ضرايب معيارهايي براي توانايي‌هاي اختصاصي و كلي فرد هستند که می توانند براي پيش‌بيني پيشرفت‌ فرد در موقعيت‌هاي شغلي و تحصيلي به کار روند. هم‌چنين از اين آزمون‌ها مي‌توان براي تشخيص آسيب‌هاي مغزي (TBIاختلالات مرتبط با كاركردهاي شناختي و هوش، عدم توجه/بیش فعالی ADHD، اختلال يادگيري LD و ... استفاده نمود.

آزمون‌هاي هوش مي‌توانند توانايي‌هاي بالقوه فرد را شناسايي كنند تا از طريق راهكارهاي مناسب در جهت ارتقا آنها تلاش كردند. از طرف ديگر اين تست‌ها مي‌توانند توانائي فرد را در مقابل حل مشكلات و همچنين نگهداري و استفاده اطلاعات دريافتي اعلام كنند. اين توضيح به اين معناست كه فرد تا چه حد مي‌تواند تحليل‌گر باشد، مسائل را حل كند، توانايي برقراري ارتباط بين مفاهيم را داشته باشد و اطلاعات را به سرعت دريافت و در ذهن ذخيره كند.

اندازه‌گيري هوش و دانستن مقدار هوش افراد براي متخصصان بسيار مهم است، اطلاعات درباره منابع فكري و عقلاني يك فرد ممكن است در چگونگي درمان بيماري‌هاي او تأثير زيادي داشته باشد. بعلاوه، مشكلات عاطفي فرد و نحوه روبرو شدن او با اين مشكلات، تا حد قابل ملاحظه‌اي به هوش و استعداد هاي مختلف او بستگي دارد. هوش انسان تا حد زيادي نحوه برخورد او با مسائل زندگي و چگونگي حل اين مسئله را معين مي‌كند. هم‌چنين تا اندازه‌اي نحوه سازگاري عاطفي فرد را با محيطش نشان مي‌دهد.

از طرف ديگر، افرادي كه در آزمون‌هاي هوش نمره پائيني كسب مي‌كنند اين افراد از نظر فعاليت ذهني نسبت به همسالان خود نارسايي داشته و در نتيجه نمي‌توانند از عهده انتظارات و تقاضاهاي خانواده و جامعه برآيند.

مشخصات اين كودكان در واقع به اين ترتيب هست كه براي مثال:

  • در درك مفاهيم و يادگيري مطالب كندتر هستند.
  • در تشخيص روابط پيچيده ضعيفند.
  • براي يادگيري مطالب درسي به تمرين بيشتري نياز دارند.
  • دامنه معلومات عمومي آنان نسبت به همسالان خود محدودتر است.
  • خزانه لغات محدودتري نسبت به همسالان خود دارند و از دستورات ساده‌اي استفاده مي‌كنند.
  • در خواندن و فهميدن كتب درسي دچار اشكال هستند و ...


واحد روانسنجی گروه آتیه به شما کمک مي کند تا به تصوير جامعي از خودتون در زمينه  هوش دست یابید،  كه هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف شما را شامل مي شود.

آزمون هاي روانشناسي چيست؟

7 تیر 1391
3
3
0
3 نفر

 

در رابطه با مسئله آزمون هاي روانشناسي و سوالات پيرامون آن ، گفت و گويي داريم با :


دکتر وحید صادقی


متخصص روان شناسی سلامت از دانشگاه تهران

مسوول واحد روان سنجی مرکز فوق تخصصی سلامت و ارتقاء عملکرد آتیه(براي مشاهده پاسخ بر روي هر يك از سوالات كليك كنيد)


1- آزمون های روانشناسی آزمون هایی هستند که درباره خصوصیات عقلانی، عاطفی، شخصیتی و ... افراد، اطلاعات جالب و سودمندی ارائه می دهند و هدف از اجرای این آزمون ها توصیف دقیق توانمندی ها، ویژگی ها و همچنین یکسری از مشکلات و نقایصی در فرد می باشد که با روش های دیگر قابل ارزیابی نمی باشند. در زمينه آزمون هاي روانشناسي؟


2-آيا همانگونه كه براي شناسايي مشكلات و بيماري هاي جسمي، از ابزارهاي مختلفي نظير آزمايشات خوني، عكس برداري و ... استفاده مي شود، براي شناسايي مشكلات و بيماري هاي رواني نيز ابزار خاصي وجود دارد؟3-هوش يك ويژگي اساسي است كه تفاوت‌هاي فردي را بين انسان‌ها موجب مي‌شود و از ديرباز مورد توجه بوده است. به اعتقاد روانشناسان، هوش كيفيتي است كه سبب موفقيت تحصيلي، شغلي و به طور كلي پيشرفت در بيشتر موقعيت‌هاي زندگي مي‌شود. آيا هوش را مي توان مورد اندازه گيري قرار داد؟

 

 


4-به نظر شما آيا مي توان با استفاده از ابزار خاصي مشخص كرد كه فرد به چه رشته هاي تحصيلي و يا مشاغل خاصي علاقه دارد تا بتواند در آن رشته ها و مشاغل موفق شود؟

 

 


5-آيا براي موفقيت در مقاطع مختلف تحصيلي و من جمله مقاطع پیش دبستان و دبستان كه از مقاطع مهم و پايه اي تحصيلي هستند آيتم ها و وي‍‍ژگي هاي خاصي لازم است؟

 

 


6-سلامت خانواده تا چه اندازه مهم است؟ آيا مي توان به طريقي مشخص كرد كه آيا يك خانواده از سلامت لازم برخوردار است؟

کلیه حقوق متعلق به کلینیک آتیه می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلا مانع است.